Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nezvratný osud 3

28. 12. 2006
FILM 

Uplynulo šest let od doby, co nás režisér James Wong překvapil (nyní již bezesporu kultovním) hororem Nezvratný osud, kterým dokázal, že se i teenagerovské vyvražďovačky dají natočit originálně. Film slavil úspěch, a tak se nelze divit, že záhy vznikl i druhý díl (ovšem pod taktovkou jiného režiséra). Svého předchůdce sice v ;ničem nepřekonal, ale i tak se mu podařilo – jakžtakž – udržet vysoce nastavenou laťku. Avšak jediný, komu se pokračování evidentně nelíbilo, byl právě James Wong, pročež se u následujícího dílu opět zhostil režie! Ale možná jen tušil, že by třetím dílem mohla série, jíž je autorem, definitivně sejít z kopce. Kdo by pak čekal, že zrovna třetí díl bude zdaleka ten nejhorší…

Smrt hodlá již potřetí rozehrát svoji nelítostnou hru, z níž nelze odejít jako vítěz. Když tak popadne Wendy (Mary Elizabeth Winstead) v zábavním parku jakási předtucha, že jakmile navštíví se svými přáteli horskou dráhu, cosi se zvrtne a jejich zohavené údy těl budou rozmetány po šokovaných přihlížejících všude kolem, rozhodne se raději do vozíku nenastoupit. Když se pak její vidění do posledního puntíku vyplní a hlava jejího přítele zůstane viset na železné konstrukci opodál, nepatrně ji to vyvede z míry. Brzy však s ještě větší nelibostí zjišťuje, že tím hrůzná série vražd, jejíž součástí má být i ona sama, zdaleka nekončí. Podaří se jí – za pomoci přátel – zlomyslnou smrtku, uličnici vrtkavou, přelstít, nebo bude zapotřebí na její ostatky lopatka se smetákem?
 
 
Nezvratný osud 3 není až tak špatný, jak jsem se původně domníval – je ještě horší. Režisér James Wong tentokrát kašle naprosto na všechno, co s filmem souvisí, takže kromě efektních úvodních titulků a originální scény v soláriu, kde se dvě půvabné slečny se silikonovými ňadry opálí trošičku víc, než by se slušelo, není vůbec o co stát. Všelijakých úmrtí je tu sice opět více než dost, ale nápaditost (a tudíž zábavnost) nikde. Snímek se již první scénou – horskou dráhou – marně snaží vyrovnat svým předchůdcům, ale nesahá jim přitom ani po kotníky – je totiž tak nuceně a nezáživně natočená, že působí spíše jako parodické scény ze Scary Movie. Na srážku aut z Nezvratného osudu 2 člověk jen tak nezapomene (zvlášť na moment, kdy kmen stromu prolétl čelním sklem vozidla…), ale zde? Zde se člověku nezaryje do paměti naprosto nic. Nejlepší momenty trojky se vyrovnají těm nejhorším momentům z dvojky. Jediné, v čem tak tahle nastavovaná kaše drží krok, jsou krvavá jatka. Jenomže už nemají co nabídnout. Hlava posté rozdrcená na kaši už nikoho nepřekvapí, není-li to provedeno novým způsobem. Zřejmě pánům scenáristům došly nápady. Když totiž film založený na “killpointech“ selhává právě v tomto ohledu, je to docela smutné.
 
 
Přesto snímek uhání docela příjemným tempem. Pokud se zatnutými zuby vydržíte monotónní a miliardkrát viděné “mezičasy“ mezi jednotlivými mordy, obyčejné herecké výkony a hloupé dialogy, nudit byste se přímo neměli. I když Nezvratný osud 3 nedisponuje žádným výraznějším plusem, je tu přece jenom znát určitá režisérská zručnost, která dává znát, že úspěch jedničky nebyla náhoda. Jenom tu tentokrát chybí scénář. Jestli se vám tak zdál příběh minulých dílů plytký, pochopíte, že může být ještě hůř. Mnohem hůř. Navíc je celý hozen na bedra hlavní hrdinky, herečky Mary Elizabeth Winstead, jež je, nechci říct přímo špatná, ale k dobré herečce má jistě sakra daleko (a to má hrát dceru Johna McLanea ve čtvrté Smrtonosné pasti). Nevím, komu tak tento film doporučit. Hororoví fanoušci budou zklamáni, ostatní se unudí k smrti. Mizerné pokračování, které se neudrželo ani na hladině průměrnosti. Pevně tak doufám, že už se nezbrojí na čtvrtý díl…Viděla jsem 1.a 2.díl a tak se nemůžu dočkat 3.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář